Sapanca Gezilecek Yerler

Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Sakarya’nın ilçesi Sapanca, zengin tarihiyle yerli ve yabancı pek çok kişiyi kendine hayran bırakıyor.   gezilecek yerler bakımından çok zengin bir ilçe diyebiliriz.

Ülkemizin önemli turizm ilçelerinden olan Sapanca’nın batısında İzmit; doğusunda Adapazarı, kuzeyinde Sapanca Gölü ve güneyindeyse Geyve ile Pamukova ilçeleri, Samanlı Dağı yer alıyor. M.Ö.  1200 senelerinde Sapanca, Frigyalılar’ın yerleşmesiyle yerleşim yeri olmuştur. İlçeyi Britanya Krallığı M.S. 378’te kurmuştur. Sapanca Doğu Roma İmparatorluğu zamanındaysa; Sofhange, Buanes gibi isimlerle anılmıştır.  1075’te Anadolu Selçukluları ilçeye gelmiştir. Anadolu Selçukluları döneminde ilçe; Ayanköy ile Ayan ismini almıştır. Sapanca’nın doğal ve tarihi güzellikleri her anlamda ziyaretçilerini büyülüyor. Büyükşehirlerin gürültüsünden ve stresinden bunalanların hafta sonu kaçamak yaptığı yerlerin başında geliyor. Temiz havasıyla ciğerlerinizin adeta bayram edeceği bu doğa harikasında birçok gezilecek yer var. Hem tarihi-kültürel hem de doğayla baş başa bir tatil yapmak istiyorsanız Sapanca’yı mutlaka listenize ekleyiniz.

Sapanca Gölü

Sapanca’nın Doğal ve Tarihi Güzellikleri

Oksijen deposu doğal güzellikleri ve tarihi yerleriyle gezginlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Atmosferine hayran kalacağınız Sapanca’nın gezilip görülecek yerlerini şöyle sıralayabiliriz:

Sapanca Gölü

Bol oksijen alacağınız yerlerin en başında geliyor. Tertemiz havasıyla, muhteşem doğasıyla kendine hayran bırakıyor. Özellikle kartpostal gibi karelere imza atacağınız yer diyebiliriz. İstanbul’a yakın olması sebebiyle hafta sonları İstanbul’dan çok ziyaretçi Sapanca Gölü ağırlıyor. Sapanca Gölü’nün etrafı yüksek tepelerden ve ormanlardan oluşmuştur. Göl çevresinde yürüyüş yapıp, bisiklete binebilirsiniz. Sapanca Gölü’ne gelmişken muhteşem tada sahip alabalığın tadına da bakmanızı öneriyoruz.

Maşukiye

Sapanca denildiğinde Maşukiye’yi de kesinlikle unutmamak gerekiyor. Son zamanlarda gezginlerin sosyal medya platformlarında fotoğrafları çok paylaşılan yerlerden biridir. Maşukiye’nin popüler olmasındaki ana nedenlerden biri de günü birlik turlarının çok olmasıdır diyebiliriz. Günübirlik turlara katılarak doğa harikası bu yere görme şansına sahip olabilirsiniz. Dereleri ve ormanlarıyla Maşukiye adeta saklı cenneti andırıyor. Kuş cıvıltılarının, kuş seslerinin eksik olmadığı Maşukiye’nin atmosferine bayılacaksınız.

Rahime Sultan Camii

Tarihi yerleri arasında yer alan Rahime Sultan Camii, mimarisiyle insanların çok ilgisini çekiyor. 1892 yılında Abdülmecit’in dördüncü eşi, Rahime Sultan Camisini yaptırmıştır. Cami inşa edilirken yığma tuğla tekniği kullanılmıştır. Caminin ön cephesinde bulunan kemerli pencereler insanların çok dikkatini çekiyor. Orta kısımda yer alan kemerli pencerenin üstündeyse, Abdülmecit’in tuğlası vardır. Dikkatli baktığınızda tuğlayı görebilirsiniz.

Bizans Devri Lahitleri

Hükümet Konağı içerisinde Bizans Devri Lahitleri sergileniyor. 4 adet olan Bizans Lahitlerinden 2’si 1987 yılında TEM Otoyolu’nda; diğerleriyse 1976’da İlmiye Köyü’nde bulunmuştur.

Yaylaları

Sapanca ve çevresi uçsuz bucak bir yeşilliğe sahip… Kamp yapmayı düşünenler için aşağıda Sapanca’nın yaylalarını sıraladık:

  • Sultanpınar
  • İnönü
  • Çiçekli
  • Soğucak
  • Kırca

Kuzuluk Kaplıcaları

Sapanca ilçesi hem yer altı hem de üstü zenginlikleriyle dikkat çekiyor. Kuzuluk Kaplıcaları ’da hem ülkemiz hem de Sapanca için çok önemli yer altı zenginliklerindendir. Kalp ve eklem rahatsızlıkları olan kişilerin ziyaret etmesini öneriyoruz. Kuzuluk Kaplıcaları için şifa kaynağı tabirini kullanabiliriz.

Yapılacak Etkinlikler

Sapanca’yı gezip tam anlamıyla tadını çıkarmak istiyorsanız, ilk olarak yapılacak listesi yapın. O yapılacaklar listesinin başında ilçeyle özdeşleşen Sapanca Gölü’nü gezmek olmalıdır. Sapanca’nın birbirinden güzel köylerini de gezmesini tavsiye ediyoruz. Köylerine uğradığınızda ayrıca meşhur köy kahvaltını da yapınız.

Özetle; “Sapanca nasıl bir yer” sorusuna şöyle yanıt verebiliriz: 4 mevsim ziyaretçilerini ağırlayan tatil yöresidir. Sapanca’ya geldiğinizde gezmek için 2 gününüzü ayırın. Çünkü Sapanca 1 günde hem gezilip hem görülecek yer değil. Örneğin; Sakarya yaylarında soluklanmadan güzel bir piknik yapmadan dönerseniz gezinizden asla keyif alamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bilgio