Kedi Alerjisi Nedir?

Tedavisi Nasıl Olur?

Köpek ve kedilerin tüyleri bazı kişilerde alerji yapabiliyor. Kedi alerjisi, dünya nüfusunun ortalama %45’inde görülen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.
Kedi olan bir ortama girdiğiniz zamanlarda aşağıda sıralayacağımız durumlar olursa sizde kedi alerjisi var demektir:

Nefes darlığı,
Kaşınma,
Hapşırma,
Hem genizde hem de burunda akıntı,
Hapşırma
Öksürme

Kedi alerjisini ortaya çıkara etken; FEL-D1 adı verilen protein türü olduğunu söyleyebiliriz. FEL-D1 proteini; kedilerin derisinden, tükürüğünden ve gözyaşlarından salgılanan yağların içerisinde bulunuyor. Aslında kedi alerjisi sorunu, FEL-D1 proteininden kaynaklanıyor.

Kedi Resmi

Kedi Alerjisi Tedavisi

Hayvanlar dünyanın en tatlı canlılarıdır. Özellikle de kedilerin yerinin bambaşka olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bazen kedi severlerin canı, yukarıda bahsettiğimiz alerji rahatsızlığından dolayı dertte olabiliyor. Alerji sorunuyla karşılaşan kedi besleyen kişiler; can dostları olan kedilerini ya başkasına veriyorlar ya da sokağa atıyorlar. Tabi ki bu durum insanın içini çok acıtan bir durumdur… Böyle durumlarla karşılaşmamak adına sizin için aşağıda kedi alerjisine doğal çözüm önerileri sıraladık:

Kedinizle oyun oynadıktan ve onu sevdikten sonra ellerinizi sabunla yıkayınız.
Yattığınız odanın kapısını daima kapalı tutunuz.
Kedi tüylerinin etrafa dökülmemesi için mutlaka düzenli bakımının yapılması gerekiyor. Tüy bakımını kedi tarağı ya da fırçasıyla yapınız.
Kedinin evin içerisinde gezeceği oda sayısını sınırlı tutun.
Normalde kedilerin yıkanmasını önermiyoruz fakat alerji durumlarıyla karşılaşıldığında 2 hafta bir banyo yaptırabilirsiniz.
Evinizi yüksek verimli elektrik süpürgesiyle süpürünüz.
Kedinize sadece onun ırkına göre olan kedi mamasından veriniz.

Kedi Alerjisi Nasıl Tespit Edilir?

Kedi alerjisi olup olmadığını anlamak için kişiye iki türlü test yapılır. Bu testler; kan ve deri testleri olduğunu söyleyebiliriz. Deri testi de kendi içinde; intradermal ve deri prick testi olarak ikiye ayrılıyor. Deri testleri kan testlerine göre hem daha uygun fiyatlıdır hem de hızlı sonuçlar verir. Yalnız günlük kullandığınız ilaçlar varsa onların bazıları, cilt testini önemli ölçüde etkiliyor. Size uygun olan testi en iyi doktor belirler. Ayrıca deri testi yapılırken ciddi reaksiyonlar kişide oluşabiliyor. O yüzden deri testinin alerji uzmanı tarafından yapılması gerekiyor.
Tıpta kesinleşmiş bir kedi alerjisi tedavisi maalesef bulunmuyor. Genel olarak kedi alerjisini tedavi etmek için yukarıda sıraladığımız önerileri uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda doktorlar kedi alerjisine karşı ilaç ve krem tedavisi de uyguluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bilgio