İstanbul’da Görülmesi Gereken Konsept Kafeler

Günümüzde kafeler sosyalleşmenin önemli araçları haline gelmişlerdir. Özellikle İstanbul’daki konsept cafeler; eş, dost ve arkadaşların buluşma noktası haline gelmiştir.

Alışveriş sonunda soluklanabilmek adına mola verilen kafeler aynı zamanda iş dünyasında da önemli yere sahiptir. İş görüşmeleri de son yıllarda artık kafelerde yapılmaya başlandı. Yaşamın parçası haline gelen kafelerin seçeneklerinin artmasıyla beraber konseptlerde de çeşitlilik artmıştır. Kütüphaneli, 80’li ya da 90’lı yılları anlatan ve dizi temalı birçok kafenin olduğunu söyleyebiliriz. Bu kafeler; dekorasyonlarıyla, tasarımlarıyla insanların ilgisi çekiyor. İstanbul tarihi ve kültürüyle dünyanın sayılı şehirleri arasında yer alıyor. Senenin her döneminde yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan İstanbul tarihi yerleri yanında günümüzde farklı farklı mekanlarıyla da dikkat çeken bir şehir haline geldi.

Konsept Kafeler

İstanbul’un 6 Konsept Cafesi

İstanbul’u tam anlamıyla gezmek ayları alıyor. Gezerken ya da alışveriş yaparken acıkıp bir yerlerde soluklanmak isteriz. İşte tam da o sırada devreye adeta ilginç dekorasyonlarıyla, konseptleriyle “gel, gel” diye mekanlar bizleri içine davet eder. Çoğu kişi önünden geçerken dahi sırf ilgisini çektiği için gidip bazı mekanlara ister. Bizde bu kapsamda sizlere İstanbul konsept kafeler listesi hazırladık:

Cafe Naftalin K.

İstanbul’un o eski kültürünü koruyan ender yerlerden bir tanesinin Balat’tır. Evleriyle özellikle dikkat çeken Balat son dönemlerde televizyon dizilerinin de mekânı haline gelmiştir. İstanbul’a gelindiğinde mutlaka gezilmesi gereken yerlerden olan Balat’ta Cafe Naftalin K. Mekanına da mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Cafe Naftalin K.’nin tercih edilmesinin nedenleri; vintage iç dekorasyonu, çalınan müzikleri ve atmosferi olduğunu söyleyebiliriz. Kafenin ismindeki “K” harfinin de bir anekdotu var. Cafe Naftalin K.’nin sahibi “K” harfini çok sevdiği için kafesinin isminde de kullanmak istemiş. 80’li dönemlerden kesitlerin yansıtıldığı bu kafenin rengarenk sandalyelerine, nostalji havası estiren sobası ve aksesuarları ilginizi çok çekecek. Kafenin içine girer girmez nostalji havası soluyacaksınız. Kafe ayrıca muhteşem Süryani, Dibek, Mardin kahveleri yanında el yapımı kurabiyeleriyle de dikkat çekiyor.

Fil Book

Karaköy’de yer alan Fik Book Cafe, kitap kafeler konseptlerindendir. Kitap kafe olması yanında aynı zamanda bu mekân atölyeye de benziyor. İnsanın içini ferahlatan bir atmosfere sahip diyebiliriz. Raflarda yer alan fotoğraf rafları özellikle ortama farklı bir enerji katıyor. Bir kişinin gidip tek başına eline kitabı ve çayını alıp takılabileceği ya da sevdikleriyle zaman geçirebileceği mekân olma özelliği taşıyor.

Müz Cafe

İstanbul konsept kafeler tasarımları içerisinde yer alan diğer bir kafeyse, Beyoğlu’nda yer alan Müz Cafe olduğunu söyleyebiliriz. Kafe içerisine; kaktüsler, teraryumlar ve nergisler kısacası aklınıza gelebilecek tüm yeşillikler donatılmıştır. Huzur için kahvenizi yudumlayıp sevdiklerinizle hoş sohbetler geçirebileceğiniz bir ortam olduğunu Müz Cafe’nin söyleyebiliriz.

Şairler Kahvesi

İstanbul’un dikkat çeken konsept kafelerinden biri de Beşiktaş’ta tasarlanmıştır. Şairlerin eşliğinde kahvenizi keyifle yudumlayabileceğiniz ambiyansı kafenin var. Şiir severler tarafından çok tercih edilen mekanların başında yer alıyor.

Yemek çeşitliliği bakımından çok zengin olan bu kafe aynı zamanda içeceklerin yanında sunulan küçücük kağıtlarla da ilgi çekiyor. Kağıtların her birinde farklı farklı şairler çıkıyor. Bu durum ortamın edebi bir hava kazanmasını sağlıyor. Ayrıca kafe içerisindeki raflarda duran kitapları da alıp okuyabilirsiniz.

Walter’s Coffee Roastery

Dünyada tasarlanan ilk Breaking Bad tema tarzındaki kafe olma özelliği taşıyor. Kimya laboratuvarıymış gibi tasarlanan kafe, farklı dokusuyla dikkat çekiyor. Bu kafe içerisinde içecekleri bardak yerine deney tüpüyle içeceksiniz. Ayrıca kafe içerisinde fotoğraf çekilebileceğiniz bir oda da yer alıyor. Sarı laboratuvar kıyafetlerini giyip, fotoğraflarınızı kahve çekirdeği ezme makinesiyle çekinmektesiniz. Kafenin hayata geçiriliş hikayesi de çok ilginç diyebiliriz. Braaking Bad dizisinde, kanser olan kimya öğretmeniyle öğrencisinin metamfetaminini pişirmelerini ele almıştır.

F’roses Floral Cafe

İçinizde rengarenk çiçekler açacak bir kafe olduğunu söyleyebiliriz. Çiçek tasarımlarına sahip olan bu kafeyi dışarıdan dahi gördüğünüzde hemen içine girmek isteyeceksiniz. Paris sokaklarını anımsatan çiçek tasarımlarıyla Beşiktaş’ta konsept kafeler kategorisinde yerini aldı. Tasarımı, konsepti dışında harika menülerine de hayran kalacaksınız.

Diğer kategorilerimize göz atmayı mutlaka unutmayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bilgio