Google Alerts Nedir?

Nasıl Kullanılır?

Google’a ait ücretsiz araçlar içerisinde Google Alerts yer alıyor. 2003’te Google’ın kendi geliştirdi özellik olarak karşımıza çıkıyor.

İnternette yer alan içerik değişikliklerinin algılanıp onlarla alakalı bilgilendirmeleri kullanıcılarına sunan ücretsiz araç olarak karşımıza çıkıyor. Hangi konularda düzenli bilgi sahibi olmak istiyorsanız onlarla alakalı aramayı internette sizin yerinize yapan sistemdir. Arama kriterleri kullanıcı tarafından bizzat belirlenir. Google Alerts, tam olarak kişiselleştirilen haber alma servisi olarak tabir edilebilir. Google Alerts son zamanlarda sağlık, haber ve e-ticaret gibi sektörlerde çok kullanılıyor. Bu araç sayesinde markanızla ve adınızla alakalı tüm gelişmeleri e-mail yoluyla ücretsiz öğrenebilirsiniz. Google Alerts uygulamasını kullanmaya başlamadan ilk kullanmayı niçin istediğinizi ve çıkarımlarınızı net biçimde belirlemeniz gerekiyor. Özellikle şu soruların cevaplarına göre hareket etmenizi öneriyoruz: İnternet sitenizde yer alan kategori özellikli haber içeriklerini mi; yoksa brand sorgularının olduğu siteleri mi takip etmeyi mi düşünüyorsunuz?

Nasıl Kurulur?

Birtakım konularda bilgiye ulaşmak isteyenler tarafından Google Alerts kullanılmaktadır. İnternette ve Google ile ilgili merak edilen konusunu yani ”nasıl kurulur” sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz: Google Alerts’i kurabilmek için öncelikle “Google.com.tr/alerts” adresine tıklamanız gerekiyor. Adrese tıkladıktan sonra izlenecek adımları şöyle açıklayabiliriz:

 • Google Alerts aracına girişi sağlayıp ardından üst kısımdaki “Şununla İlgili Bir Uyarı Oluştur’ a” tıklayınız.
 • Uyarı oluşturmayı düşündüğünüz dilediğiniz her konuyu arama kutusuna yazınız.
 • Arama terimlerinden ilgili olanları girdiğinizde Google tarafından size terimle alakalı birtakım haberler gösterilecek. Daha sonra ekranda yer alan “uyarı oluştur” kısmına tıklayınız.
 • Ekran üzerinde bulunan ayar bölümüne girip oradan Google Alerts ile ilgili bildirim ayarlarını düzenlemeniz gerekiyor. Google sizlere özet ve teslim saati gibi bölümleri de düzenlemenize olanak tanıyor.
 • Aracın ana ekranı üzerinde bulunan kalem işaretine tıklayıp, bildirimlerinizle alakalı şu düzenlemeleri de yapabilirsiniz:
 1. Ne sıklıkla alacağınızı
 2. Bölge
 3. Sonuç sayısı
 4. Hangi kaynaklardan
 5. Dil
 6. E-posta

Google Alerts’i silmeyi düşünüyorsanız, öncelikle aracın sayfasına giriş yapınız. Bölüme girişi sağladıktan sonra da alakalı ekran üzerinden Alertsleri görüntüleyebilirsiniz. İçlerinden silmeyi düşündüğünüz terimler olabilir. Onun içinde çöp simgesinin üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Faydaları Nelerdir?

Google Alerts işletmelere sağladığı faydalarla dikkat çekiyor.  faydaları şöyle sıralanabilir:

Zamanlamanın Ayarlanması

Google size mail alma sıklığını seçmenizi isteyecek. Hedeflemiş olduğunuz kelimelerle uyumlu içerikleri gündelik veya haftalık olacak şekilde Google size sunuyor. Özelleştirme özgürlüğüne bu kısımda sahipsiniz.

Anahtar Kelimelerin Takip Özelliği

Google sunmuş olduğu bu araç ile izlemek istediğiniz ya da hedeflemiş olduğunuz anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz. Forumları, blogları, web sitelerini, haber sitelerini örnek verebiliriz.

Otomatik E-mail Gönderilmesi

Seçmiş olduğunuz anahtar kelimelerin hepsinin sonuçlarını size ait e-mail üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Google Alerts’i kullanmayı düşünen kişilerin ve işletmelerin öncelikle Gmail adresiyle Google hesabı olmalıdır. O nedenle Google hesabının mutlaka açılması gerekiyor. Google hesabınızı şöyle açabilirsiniz:

 • Google’a girişi sağlayınız.
 • Sol üstteki oturum açın kısmına tıklayınız.
 • İlgili ekrandaki alt kısımdaki hesap oluşturun butonuna tıklayıp sonrasında hesabınızın işletme mi, kişisel mi olduğuna karar verin.
 • Seçimi yapıp ardından Google’ın istediği ad, soyad, şifre ve kullanıcı adı bilgilerinizi sisteme giriniz. Burada kullanacağınız kullanıcı adı Gmail hesabıdır. O nedenle kullanmayı istediğiniz isim seçmelisiniz.
 • Bölümü doldurup ileri butonuna tıklayınız.
 • Daha sonraki ekrandaysa Google sizden; doğum günü, telefon numarası, cinsiyet, kurtarma e-posta adresi vb. bilgiler isteyecek. Bilgileri doğru doldurduğunuzdan kesinlikle emin olunuz. İlerde parolanızı unuttuğunuzda belirttiğimiz bu bilgilerin sayesinde hesabınızı kurtarabilirsiniz.
 • Google kullanım koşullarıyla hükümlerini mutlaka kabul edin.
 • Bilgileri doldurup, Google hesabınızı da aktifleştirip ardından “Google.com.tr/alerts adresinden araca giriş sağlayabilirsiniz.

Google Alerts oluşturma ve giriş işlemlerini gerçekleştirip ardından özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bilgio