Başarılı Olmada İç Motivasyonun Önemi

İç motivasyon başarılı olmanın birinci şartı olarak karşımıza çıkıyor. İş ve okul hayatında başarılı olmak için kişinin iç motivasyona ihtiyacı vardır.

Dış etkileri arkasına alıp insanın kendi kendini motive etmesine iç motivasyon adını veriyoruz. İnsan yeteneklerinin fark ettikten sonra hedeflerini belirlemeye başlar. Hedeflerini belirledikten sonra da onları hayata geçirmek için çalışmalara başlar. İnsanlar istedikleri ve sevdikleri işleri yapmak adına kendilerini motive etmeye başlarlar. Bu aşamayı bizler “iç motivasyon” olarak adlandırıyoruz. Yalnız iç motivasyon için mutlaka kişinin kendisini çok iyi tanıması gerekiyor. İnsanın kendine ilk önce “ben kimim” sorusunu sorması gerekiyor. Daha sonra “ne istediğini” belirlemesi mutlaka gerekir. Ancak bunları belirledikten sonra kişi kendi yeteneklerinin farkına varır.

İç Motivasyon’u Güçlendiren Alışkanlıklar

İç motivasyonu sağlamak için yaşamımızda bazı alışkanlıklar edinmemiz gerekiyor. Hayatımızda istediğimiz gibi yol alabilmek ve keşke cümlesini kurmamak için özellikle harekete geçmeliyiz. O alışkanları şöyle sıralayabiliriz:

İç motivasyon

Hem Düşüncelerinizi Hem de Hedeflerinizi Şekillendirin

Hayatta herkesin bir yaşama gayesi vardır. O gayeye ulaşmak adına insanlar canla başla çalışırlar. Yaşam gayemiz ne olursa olsun önemli olan onu harekete geçireceğimiz motivasyonu kazanmaktır. İlk olarak yapabileceğiniz ufak hedefleri belirleyip onları başarıyla tamamladıktan sonra yeni adımlara geçiniz. Burada önemli olan nokta düşüncelerinizi kontrol almaktır. Negatif düşüncelerin yerini olumlu düşüncelere bırakınız. Böylelikle motivasyonunuzu güçlendirmiş olacaksınız.

Gelişmeye ve Öğrenme Her Daim Açık Olunuz

Başarılı olan insanları ele aldığımızda ortak özelliklerinin öğrenmeye ve gelişmeye açık olduklarını göreceğiz. Onlar enerjilerini yeni bilgiler öğrenmekten, kendilerini geliştirmekten alırlar. İnsanın kendini geliştirmeye ve öğrenmeye açık olması iç motivasyon unsurları arasında yer alıyor. Sizin için önem ifade etmeyen hususlar hakkında dahi bilgi edinmeye çalışın. Bol bol kişisel gelişim kitapları okuyunuz. Farklı farklı kurslara giderek orada yeni bilgiler öğrenin.

Uykunuzu Düzene Sokun

Uykunun düzenli olması kaliteli yaşamında olmazsa olmazlarındandır. Günlük ihtiyacınız olan uykuyu mutlaka alın. Uyku düzeni; zihin ve vücut enerjisi için çok önemlidir. Dinlendiğiniz takdirde başarılarınızın daha çok artacağını söyleyebiliriz.

Sağlıklı Beslenme

Sağlığınız yerinde olduğu sürece hedeflerinize de daha iyi ulaşabilirsiniz. Çünkü yoğun ve stresli zamanları en iyi yöneten etkenlerin başında sağlığımız geliyor. Sağlıklı beslenerek vücudumuzu ve zihnimizi hastalıklardan koruyabiliriz.

Olumsuzlardan Ders Çıkarınız

Zaman zaman özel, iş ya da okul hayatımızda bazı sorunlarla karşılaşabiliriz. Karşılaştığımız sorunlarla baş etmek için moralinizi bozmadan hayatınızı sürdürmeniz gerekiyor. Karamsarlığı hayatınızdan çıkarıp yerine yaşadığınız kötü deneyimlerden ders çıkarmanız gerekiyor. Olumsuzluklardan ders çıkarıp öyle yolunuza devam ettiğiniz takdirde daha başarılı olabilirsiniz.

Kendinize Güvenin

Özgüveninizi artırdığınız zaman motivasyonunuzun da arttığını göreceksiniz. Başarınızda böylelikle artmış olacak. Kendinize inandığınız, güvendiğiniz takdirde ancak iç motivasyonunuz artar ve başarıya ulaşırsınız.

İç Motivasyon’u Nasıl Koruyabiliriz?

İç motivasyonu artırdıktan sonra onu korumanız gerekiyor. İç motivasyonu koruma yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

Her zaman hayata olumlu bakmaya çalışın.
İyimser olmayı yaşam biçimi haline getiriniz.
Negatif enerji veren insanlardan uzak durun.
Size iyi gelen insanlarla ve ortamlarda vakit geçiriniz.
Başkalarının başarısı için alışmalar yapın.
Yardıma ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda istemekten kesinlikle çekinmeyin.
Zayıf ve güçlü taraflarınızı tanımlayıp onların üzerinde çalışın.

Diğer Kategorilerimize göz atmayı unutmayın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bilgio